Eiropas Jaunatnes dialogs
Dalīties:
Share icon

Latvijas jaunieši piedalās Eiropas Jaunatnes konferencē

.

No 11.-13. jūlijam Prāgā, Čehijā norisinājās Eiropas Jaunatnes konference. Konference ir daļa no Eiropas Jaunatnes dialoga (EJD) procesa, tā pulcēja vairāk kā 200 jauniešus, ministrus, lēmumu pieņēmējus un pētniekus. Latvijas delegāciju pārstāvēja EJD vēstnieki Luīze Salnīte un Normunds Kalinka, EJD Nacionālās darba grupas loceklis Roberts Budigins un IZM EJD projekta koordinatore R. Mencendorfa.

2022_07_11_DZS_cubex_2400px-7733.jpg

Konferences laikā tika apskatīti valstu iesniegtie labās prakses piemēri tēmās kā informācija un izglītība, iniciatīva un pilnvarošana, pārvaldība, mobilitāte un solidaritāte, kā arī piekļuve infrastruktūrai un kādi varētu būt veiksmes faktori to īstenošanai dalībvalstīs. Visi šie jautājumi saistīti ar šobrīd notiekošā EJD 9. cikla virsmērķiem, kuriem pamatā ir Eiropas Jaunatnes mērķi - Nr.3. Iekļaujoša sabiedrība un Nr. 10 Ilgtspējīga zaļa Eiropa.

Labās prakses piemēru iesniegšana ir pirmā projekta "Eiropas Jaunatnes dialoga īstenošana Latvijā (EUYD LV 2022-2024)" atskaite. Labās prakses piemēriem tika veikta publiska aptauja, tos iesniedza arī EJD Nacionālās darba grupas pārstāvji un kopīgi visi iesniegtie piemēri tika apskatīti nacionālajā darba grupā un tika nolemts iesniegt kā labos prakses piemērus tēmās:

  • informācija un izglītība – Pasaules dabas fonda un debašu asociācijas QouTuDOmā projekts jauniešiem par klimata idejām “Aizstāvības akadēmija”,
  • iniciatīva un pilnvarošana – Jaunatnes likums un tajā noteiktie mehānismi, piem., jaunatnes organizācijās valdes locekļi jaunieši, Jaunatnes konsultatīvā padome u.c.,
  • pārvaldība – manabalss.lv iniciatīvu platforma un iespēja tajā jauniešiem balsot no 16 gadu vecuma,
  • mobilitāte un solidaritāte – Ģimenes karte, kura sniedz atlaides sabiedriskajā transportā, atlaides studentiem sabiedriskajā transportā, kā arī reisi reģionos ar mazu iedzīvotāju skaitu, kuros nodrošināta bezmaksas pārvietošanās,
  • piekļuve infrastruktūrai – tika minēts piemēr par revitalizācijas projektiem, jo īpaši izceļot Lastādijas kvartālu Rīgā, kur jaunieši un jaunatnes organizācijas pašas veido uz jauniešu vajadzībām balstītu vidi.

Latvija konferences laikā pētnieku ziņojumā tika izcelta ar Jaunatnes likumu, savukārt konferences darba grupās atzinību guva gan www.manabalss.lv iniciatīvu platformu, gan Lastādijas kvartāls Rīgā. 

Eiropas Jaunatnes dialoga vēstnieks Normunds Kalinka no Krāslavas novada atzīst: "Es piedalījos pirmo reizi tāda mēroga konferencē un tas bija izaicinoši, biju iesaistīts darba grupā par mobilitāti un solidaritāti. Atgriežoties Latvijā esmu pilns motivācijas strādāt jauniešu biedrībā "Dagne" un stāstīt jauniešiem par savu pieredzi un unikālo iespēju, kura dot motivāciju darboties arī turpmāk!"

2022_07_11_DZS_cubex_2400px-7817.jpg

Jaunieši piedalījās darba grupās par pārvaldību, infrastruktūru un mobilitāti un solidaritāti.

"Šī konference bija lieliska iespēja satikt līdzīgi domājošos un apmainīties idejām. Manī ir nostiprinājusies pārliecība par iespējām, ko paver Eiropas Savienība, esmu zinošāka par pārējo dalībvalstu darbībām un jūtos saistītāka ar ES un tajā esošajām valstīm. Šī pieredze ir kas vairāk, kā tikai kopīga pasēdēšana, to padarīja iespējamu pārdomātā pasākuma organizēšana, kas lika komunicēt un sadarboties ar apkārtesošajiem valstu pārstāvjiem. Esmu iedvesmota ar iegūtajām zināšanām dalīties arī ārpus šāda veida pasākumiem.

Tomēr pēc maniem novērojumiem pasākumā trūka konkrētības, jo nevienā no secinājumiem nesaskatīju spēcīgus argumentus, tikai vispārēju vēlmju sarakstu. Eiropas Jaunatnes dialogs ir viens no zobratiem pasākumu virknē, kas ES virza tuvāk tās mērķiem, tomēr progresam vajadzētu būt ātrākam. Šim pasākumam ir potenciāls kļūt par ko vairāk - īstu ideju laboratoriju. Tur satiktie cilvēki to pierādija, taču diemžēl pasākuma mērķis bija cits.

Uzskatu, ka konferencē būtu jāaicina piedalīties atbilstošo jomu speciālistus (piemēram, runājot par zaļo enerģiju ieguves veidiem noderētu kāds, kas jauniešiem pastāstītu arī par to negatīvajām pusēm, kā litija jona baterijām), jo par spīti klātesošo jauniešu augstajai kompetencei vienaudžu vidū, noderīgs būtu profesionāls viedoklis par valstu iespējām šīs idejas realizēt." atzīst EJD vēstniece no Valmieras Luīze Salnīte.

Tāpat darba grupu ietvaros bija iespēja tikties ar dažādiem ekspertiem - dažādiem Čehijas ministriem, pašvaldību deputātiem, OECD ekspertiem u.c. Noslēgumā sniegtie darba grupu secinājumi ir saistīti ar tādām tēmām kā jaunatnes darba stiprināšana (piem., jaunatnes darbinieku profesionalizācija, adekvāts atalgojums, mācīšanās iespējas un pieredzes apmaiņa), formālās un neformālās izglītības sinerģija tēmās pilsoniskā un politiskā izglītība, kā arī infrastruktūra, kas sniedz atbalstu zaļās enerģijas pārejai, inovācijas zaļam publiskajam transportam u.c. 

2022_07_12_DZS_cubex_workshopy_2400px-9229.jpg

Eiropas Jaunatnes konference ir EJD 9. cikla vidusposms (sākums procesam š. g. janvārī, kad konference notika attālināti un Strastbūrā, Francijā). Konferences rezultāti kopā ar jauniešu konsultācijām, kuras Latvijā tiks īstenotas ar Eiropas Jaunatnes dialoga vēstnieku palīdzību no jūlija līdz augustam, tālāk tiks virzīti un noslēgumā apkopoti nākošajā Eiropas Jaunatnes konferencē 2023. gada janvārī Zviedrijā, kad tiks pārņemta trio prezidentūra no Čehijas.

2022_07_13_DZS_cubex_zakonceni_2400px-2098.jpg

Izglītības un zinātnes ministrijas projekts "Eiropas Jaunatnes dialoga īstenošana Latvijā 2022-2024" tiek finansēts no Eiropas Komisijas. Vairāk par Eiropas Jaunatnes dialogu šeit.

EK.png

Foto: P. Zewlakk Brabec

Atpakaļ
Piesakies jaunumiem
The subscriber's email address.

IESAISTIES.

APMEKLĒ.

PASTĀSTI.

Valsts jaunatnes programma Izglītības un zinātnes ministrija

LR Izglītības un zinātnes ministrija
Politikas iniciatīvu un attīstības departaments
Vaļņu iela 2, Rīga, LV-1050
jaunatneslietas@izm.gov.lv

SOFTIKOM