Aktualitātes Eiropas Jaunatnes dialogā
Eiropas Jaunatnes dialoga 9. cikls tuvojas noslēgumam un ir publicēts ziņojums no Eiropas Jaunatnes konferences Vekšē, Zviedrijā, kura pulcēja vairāk kā 250 jauniešus un lēmumu pieņēmējus. Šī bija trešā jaunatnes konference Eiropas Jaunatnes dialoga (EJD) 9. ciklā, kas noritēja Francijas, Čehijas un Zviedrijas ES Padomes prezidentūras trio ietvaros. Konferences ziņojums angļu valodā pieejams šeit.
6. jūnija notika Eiropas Jaunatnes dialoga nacionāla darba grupa. Sēdes laikā tika apskatīti sasniegtie rezultāti un turpmākās aktivitātes. Ciklā piedalījušies 20 vēstnieki un 19 mentori, īstenotas 22 reģionālās konsultācijas, iesaistīti 404 jaunieši, aizvadīts cikla forums jauniešu festivāla “Kopums” laikā, dalība 3 Eiropas Jaunatnes konferencēs, kurās piedalījās 4 vēstnieki, 1 nacionālās darba grupas loceklis un 2 LJP un 2 jauniešu pārstāvji. Īstenoti 5 vēstnieku ideju ieviešanas pasākumi, kuros piedalījās 314 dalībnieki (t.sk. Saeimas un pašvaldību deputāti), tiešsaistes vebinārā ar pieredzi dalījās 5 vēstnieki, 676 sasniegtā auditorija ierakstam. Ciklā iesniegtas 3 atskaites, Latvijas situācijas pozitīvi izceltas EJD kopējās atskaitēs gan pie konsultācijām, gan visas 5 vēstnieku ideju ieviešanas aktivitātēs izceltas atskaitē. Aizvadītas 6 nacionālās darba grupas sēdes un ar jauniešu konsultāciju rezultātiem iepazīstināti konferences “Latvija jauniešu acīm” 160 dalībnieki un izsūtīti vairāk kā 200 pašvaldību un NVO jaunatnes darbiniekiem un jaunatnes lietu speciālistiem. Par EJD rezultātiem informētas arī visas ministrijas, aicinot sniegt atbildi kā šīs idejas īsteno praksē.
Sēdē tika apskatīti arī Eiropas jaunatnes dialoga jauniešu atziņas no vēstnieku tīkla. Vēstnieki atzinīgi vērtē mentoru esamību, aicina veikt arī turpmāk mācības ar neformālās izglītības metodēm un sniedzot arī praktiskas prasmes, kā organizēt EJD aktivitātēs. Rosina veidot vienu info kanālu (piem., instagram profilu), kurā informē vairāk par EJD aktivitātēm.
Ir publicēts EJD procesa izvērtējumu no Eiropas Padomes un Eiropas Savienības. Eiropā EJD procesā NEET jaunieši nav reprezentēti, LGBTQI+ jaunieši pārāk pārstāvēti visās valstīs. Visās valstīs pārāk pārstāvētas jaunās sievietes (tendence palielinās). Daudzās valstīs pārāk pārstāvēti etnisko, reliģisko grupu jaunieši un jaunieši ar invaliditāti. Latvijā jāstrādā pie NEET jauniešiem, jauniešiem ar invaliditāti, labs rezultāts ir minoritāšu, reliģisko, LGBTQI+, lauku jauniešu un jaunu sieviešu iesaisti. Pilnā publikācija pieejama šeit.
Ir sagatavota ES Padomes Rezolūcija par ES jaunatnes dialoga 9. cikla rezultātiem, kur EJD rezultāti, secinājumi un rekomendācijas ir iekļautas, aicinot ES dalībvalstis un Eiropas Komisiju, izvērtēt un īstenot rekomendācijas, plānojot valstu politiku un atbalsta mehānismus. Rezolūcija pieejama šeit.
Turpmākās aktivitātes EJD procesā - Latvijā sperti praktiski soļi apakštēmās pārvaldība un mobilitāte un solidaritāte, no 2023. gada jūlija līdz 2024. gada decembrim turpināsies EJD 10. cikls (Spānijas, Beļģijas un Ungārijas trio ietvaros), tematiskais ietvars «Iekļaujoša sabiedrība» (Eiropas jaunatnes mērķis Nr.3) un moto “Mums ir vajadzīgi jaunieši”. Savukārt jūlijā – augustā notiks jaunais vēstnieku uzsaukums un tīkla attīstība, turpināsies sadarbība ar LJP un Europeers tīklu, bet no 1.- 4. oktobrim notiks 10. cikla pirmā Eiropas Jaunatnes konference Alikantē, Spānijā.
Izglītības un zinātnes ministrijas projekts "Eiropas Jaunatnes dialoga īstenošana Latvijā 2022-2024" tiek finansēts no Eiropas Komisijas. Vairāk par Eiropas Jaunatnes dialogu šeit.