Notikumi
Dalīties:
Share icon

Eiropas Parlamentā aizvadīts Eiropas Jaunatnes gada noslēguma pasākums

.

2022. gada 6. decembrī Eiropas Parlamentā notika Eiropas Jaunatnes gada noslēguma pasākums “Pieprasi nākotni”. Latvijas delegāciju pārstāvēja  - Izglītības un zinātnes ministrijas Politikas iniciatīvu un attīstības departamenta direktora vietniece jaunatnes jomā Randa Ķeņģe un padomniece izglītības, sporta nozarē un jaunatnes jomā Briselē Maija Zvirbule, Eiropas Jaunatnes dialoga vēstnieces Linda Brikovska un Leandra Spriesle, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras izvirzītā jauniete Paula Diāna Šulca un Latvijas Jaunatnes padomes pārstāves Katrīna Leitāne un Marta Renāte Jērica. Pasākumā piedalījās ap 700 dalībnieku no visas Eiropas, vienkopus pulcējot par jaunatnes jomu atbildīgo ministriju pārstāvjus, jaunatnes organizāciju pārstāvjus un jauniešus. 

Atklāšanā pasākuma dalībniekus uzrunāja Eiropas Parlamenta prezidente Roberta Metsola, Čehijas Izglītības, sporta un jaunatnes ministrs Vladimirs Balašs, Eiropas jaunatnes, sporta un kultūras ģenerāldirektore Temisa Kristopido, vairāki Eiropas Parlamenta deputāti un komiteju vadītāji, kā arī jaunatnes pārstāvji. Dalībniekus uzrunāja arī Ukrainas Sporta un jaunatnes ministrs Vadims Gutsaits, izsakot pateicību visiem jauniešiem un jaunatnes organizācijām, kuras sniegušas atbalstu Ukrainai, tādā veidā dodot iespēju arī Ukrainas jauniešiem drīzumā piedzīvot brīvību un neatkarību.

Pasākuma ietvaros tika pārrunāts, kā nodrošināt Eiropas Jaunatnes gada ilgtspēju, uzsverot, ka šajā gadā uzsāktas vairākas jaunas iniciatīvas Eiropas Savienības līmenī, kā arī dalībvalstīs, un tas ir tikai sākums labākai jaunatnes politikai, jo īpaši – jauniešu līdzdalībai. Pasākumā kā īpaši būtiski jautājumi izcelta nepieciešamība veidot iekļaujošu izglītību, digitālo pāreju un lielāku atbalstu jauniešu mentālajai veselībai. Jauniešu pārstāvji akcentēja, ka pastāv bailes jauniešu vidū, ko izraisa klimata krīze, pandēmija un karš un ka vairāk kā divas trešdaļas jauniešu ir satraukušies par savu nākotni šo izaicinājumu dēļ. Runātāji arī uzsvēra, ka šādas bailes ir laba augsne dezinformācijai un ekstrēmismam. Attiecīgi ir ļoti svarīga vienlīdzīga pieeja kvalitatīvai un iekļaujošai izglītībai, jauniešu līdzdalības mehānismu nostiprināšana, jauniešu vienlīdzīgas iespējas uzsākt nodarbinātību (piemēram, izbeigt neapmaksātas prakses, lai tās varētu izmantot arī jaunieši, kuri saskaras ar finansiāliem šķēršļiem), tai skaitā arī izmantot iespējas, kuras piedāvās Eiropas Prasmju gads (2023.g.), lai veicinātu jauniešu prasmju attīstību. Jauniešu pārstāvji uzsvēra, ka jaunieši ir eksperti un viņi pārzina jauniešu daudzveidīgo identitāti un vidi. Jauniešiem ir idejas, kā to mainīt, bet nav varas to mainīt - tas ir lēmumu pieņēmēju pienākums, attiecīgi nozīmīga loma ir lēmumu pieņēmēju sadarbībai ar jauniešiem.

Eiropas Jaunatnes dialoga vēstniece Leandra Spriesle dalās savās pārdomās: "Brauciens un Briseli bija vērtīgs un bieredzes bagāts. Sajūtas konferences laikā, Eiropas Parlamentā, bija dažādas: sajūsma un lepnums būt Latvijas jauniešu pārstāvim tik apjomīgā un nozīmīgā pasākumā starp daudz pieaugušajiem un vēstniecību pārstāvjiem, jauni iespaidi un skatījums uz lietām, aktualitātēm, viedokļa veidošanas un pasniegšanas, bija iespēja arī satikt jaunus un jau pazīstamus draugus. Spilgtākās atziņas no konferences ir Zviedrijas Jaunatnes padomes valde locekļa Elias Fjellander teiktais “Mūsu rokās ir spēks, mums tikai vajag tam noticēt un izmantot to, jo tieši mēs esam tie, kas veidos nākotni un būs atbildīgi par jauniešiem." Es piedalījos darba grupā par mentālo veselību, no kuras man atmiņā visspilgtāk palika teikums “Tas, ka jaunieši nezina medicīniskos terminus, padara vieglāku darbu speciālistiem diagnozēt problēmu”."

Eiropas Jaunatnes dialoga vēstniece Linda Brikovska atzīst: "Ieguvu lielisku iespēju apmeklēt Eiropas Parlamenta rīkoto konferenci un smelties jaunas idejas no jaunatnes darbā nozīmīgām personām. Esmu ļoti pateicīga par iespēju satikties ar tik daudziem ekspertiem un atskatīties uz paveikto, kā arī pieminēt to, kas jaunatnes jomā vēl aktuāls. Pasākuma laikā ieguvu daudz patiesi labu atziņu un motivācijas, jo Eiropas Jaunatnes gads vēl nemaz nebeidzas, bet tas ir bijis labs sākuma punkts daudzām diskusijām. Ieguvu iespēju apmeklēt vienu no paneļdiskusijām par iekļaujošu izglītību. Bija ļoti interesanti iegūt viedokli tieši no jauniešiem, kuriem nepieciešams papildus atbalsts. Viena no svarīgākajām atziņām šajā diskusijā bija "Don't talk about us, without us", kas manuprāt, parāda nepieciešamību, pieņemot risinājumus, vairāk komunikācijā iekļaut tieši jauniešus, kā arī konferences beigās izskanēja man tuva atziņa, ka samazināt vēlētāju vecumu vien nepalīdzēs, nepieciešams atbalstīt jauniešu politisko un pilsonisko līdzdalību. No pasākuma, mājās devos iedvesmota turpināt darboties un iesaistīt arī citus jauniešus. Ļoti novērtēju doto iespēju piedalīties Eiropas Parlamenta organizētajā konferencē."

Atpakaļ
Piesakies jaunumiem
The subscriber's email address.

IESAISTIES.

APMEKLĒ.

PASTĀSTI.

Valsts jaunatnes programma Izglītības un zinātnes ministrija

LR Izglītības un zinātnes ministrija
Politikas iniciatīvu un attīstības departaments
Vaļņu iela 2, Rīga, LV-1050
jaunatneslietas@izm.gov.lv

SOFTIKOM