Jaunumi novados
Dalīties:
Share icon

Noslēgusies kampaņa “Kopienas varoņi”

.

2025.gada 27. janvārī Bērzupes pamatskolā Annenieku pagastā noslēdzās izpratnes veicināšanas kampaņa “Kopienas varoņi” projektā “Bērnu līdzdalības stiprināšana civilajā aizsardzībā un noturīgas sabiedrības veidošana”. Kampaņu projektā īstenoja biedrība “Radošā apvienība jauniešiem TREPES”, kuru mērķis bija sadarboties ar bērniem dažādos vecumos, lai izveidotu kampaņas konceptu ar aktivitātēm un informāciju par katastrofu risku mazināšanu un krīzes komunikāciju, kas pašiem bērniem būtu interesanti un aktuāli.

Kampaņa tika uzsākta 2024.gada 28.jūlijā dzīvnieku aizsardzības biedrībā “Ar sirdi delnā” un tā paša gada rudenī turpināta arī citviet Latvijā – Rīgas 45.vidusskolā un Rīgas Ziemeļvalstu ģimnāzijā, Siguldas Valsts ģimnāzijā, Upesleju sākumskolā, Valdemārpils vidusskolā, Ilmāra Gaiša Kokneses vidusskolā, Līvānu 1.vidusskolā, Aizkraukles novada vidusskolā un Bērzupes pamatskolā. Kopā pasākumos piedalījās aptuveni 600 bērnu vecumā no 7 līdz 14 gadiem, kā arī daudzi biedrības TREPES un skolu brīvprātīgie. 

Kampaņas “Kopienas varoņi” centrā ir bērni, kuri vēlas iesaistīties katastrofas risku mazināšanas aktivitātēs un viņiem ir gan idejas, gan prasmes to darīt. Jau veidojot kampaņas saturu, bērni norādīja uz tām katastrofām, kas Latvijā ir aktuālas un viņus satrauc – karš, spēcīgas vētras, lieli ugunsgrēki, globālā sasilšana un klimata pārmaiņas. Tās un daudzas citas situācijas tika iekļautas metodiskajā spēlē “Kopienas varoņi”, kas ir neformāls rīks skolām un jaunatnes darbiniekiem, kas ļauj bērniem radīt savus risinājumus dažādām krīzes situācijām viņu kopienās. Kampaņas ietvaros spēle gan latviešu, gan angļu valodā ir nonākusi pie skolotājiem, jaunatnes darbiniekiem un citiem speciālistiem visā Latvijā un citās Baltijas jūras reģiona valstīs.

Savukārt, kampaņas aktivitātēs skolās īstenojām bērnu ierosinātās idejas. Bērniem bija iespēja salikt ārkārtas somu 48 stundām, izvēloties īstus priekšmetus, ko ņemt līdzi dažādu ārkārtas situāciju gadījumā. Bērniem bija iespēja piedalīties interaktīvā viktorīnā, kur viņi izteica savus viedokļus, idejas, parādīja savas zināšanas par krīzes situācijām. Piemēram, kā pārliecināties, vai sociālajos tīklos izlasītā informācija par iespējamo katastrofu ir patiesa? Kā es kā bērns varu palīdzēt kaimiņam, kuram ir nodegusi māja? Protams, pati interesantākā daļa bija iespēja iejusties dažādu speciālistu lomās. Bērni iejutās žurnālistu, prezidenta, policista, ugunsdzēsēja un mediķa lomās, meklējot risinājumus vētras radītai krīzei. Šīs un vēl daudzas citas aktivitātes palīdzēja iesaistīt bērnus sarunās par katastrofu risku mazināšanu un krīzes komunikāciju, sniedzot viņiem drošu, interaktīvu vidi, kurā paust gan viedokļus, gan aktīvu rīcību.

Pēdējo gadu laikā Baltijas jūras reģionu ir sakārušas neskaitāmas katastrofas un krīzes, kuru savstarpēja sasaiste un sarežģītība ir ievērojami palielinājusies, kā rezultātā veidojas dažādi izaicinājumi. Analizējot katastrofas, ir novērots, ka to radītās ietekmes ir dažādas un savā starpā atšķirīgas, taču tās nav veidojušās pašu katastrofu vai neaizsargāto grupu dēļ. Šīs dažādās ietekmes ir sekas nepietiekamas politikas un institūciju dēļ, kas nespēj sasniegt, iekļaut un aizsargāt tās grupas, kas jau ir pakļautas riskam. Bērni, jaunieši un jaunie profesionāļi varētu kļūt par vienu no vadošajām grupām, kas uzņemtos vadošo lomu katastrofu riska mazināšanas pasākumos un rīcībai klimata aizsardzības jomā. Bet neskatoties uz to, ka bērnu un jauniešu iesaistē katastrofu risku mazināšanas pasākumos pastāv ļoti daudz ieguvumu tieši bērniem, jauniešiem, attiecīgām kopienām un sabiedrībai, daudzām autoritātēm un atsevišķām sabiedrības grupām joprojām ir grūti pieņemt, ka bērni var būt spējīgi būt daļa no katastrofu riska mazināšanas.

Projekta mērķis ir veikt ieguldījumu tāda mehānisma izstrādē, kas paredz ilgtspējīgu bērnu līdzdalību civilajā aizsardzībā, kas dos iespēju bērniem un jauniešiem piedalīties vietēja un nacionāla mēroga aktivitātēs.

Projekta vadošais partneris ir Baltijas jūras valstu padomes sekretariāts (Council of the Baltic Sea States Secretriat – CBSS), projekta partneri: Liepājas pilsētas pašvaldības iestāde “Liepājas pilsētas Pašvaldības policija”, Radošā apvienība jauniešiem “Trepes”, Baltijas jūras pilsētu savienība (Union of the Baltic Cities – UBC). Pojektu līdzfinansē Eiropas Komisija (DG Justice) un projekta partneri.

Atpakaļ
Piesakies jaunumiem
The subscriber's email address.

IESAISTIES.

APMEKLĒ.

PASTĀSTI.

Valsts jaunatnes programma Izglītības un zinātnes ministrija

LR Izglītības un zinātnes ministrija
Politikas iniciatīvu un attīstības departaments
Vaļņu iela 2, Rīga, LV-1050
jaunatneslietas@izm.gov.lv

SOFTIKOM