Atsākts darbs pie jaunatnes lietu speciālista un darbinieka profesiju standarta
Lai veicinātu darba ar jaunatni kvalitāti Izglītības un zinātnes ministrija ir atsākusi darbu pie jaunatnes darbinieka un jaunatnes lietu speciālista profesiju standartu aktualizēšanas. Ministru kabineta noteikumi Nr. 264 “Noteikumi par Profesiju klasifikatoru, profesijai atbilstošiem pamatuzdevumiem un kvalifikācijas pamatprasībām” nosaka, ka jaunatnes lietu speciālisti un jaunatnes darbinieki pieder pie profesiju atsevišķās grupas "2422 Politikas pārvaldības vecākie speciālisti" - Jaunatnes lietu speciālists, profesijas kods 2422 27 un jaunatnes darbinieks, profesijas kods 2422 57.
Šim mērķim 2023. gada sākumā ir izveidota darba grupa, kuras galvenais uzdevums ir izvērtēt un pārskatīt jaunatnes lietu speciālista un jaunatnes darbinieku profesiju standartus, iestrādājot jaunatnes jomas pieprasītās prasmes un kompetenci, pamatojoties uz jomas profesionālās attīstības tendencēm nākotnē. Minētā mērķa sasniegšanai, darba grupā sadarbojas pašvaldību un nevalstisko organizāciju jaunatnes darbinieki, jaunatnes lietu specialisti, jaunatnes jomas eksperti, augstskolu pārstāvji, kā arī Izglītības un zinātnes ministrijas un Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras darbinieki.
Šobrīd, aizvadot jau divas darba grupas sēdes, ir pārskatīti abu profesiju pienākumi un uzdevumi, definējot tos kā vienas profesijas - jaunatnes darbinieka uzdevumus un pienākumus. Turpmākajā darba procesā tiek paredzēts identificēt jaunatnes darbinieka profesionālās kvalifikācijas līmeņus, kā arī profesionālās kvalifikācijas daļas - saistīto profesionālo kvalifikāciju un specializācijas. Piemēram, ielu jaunatnes darbinieks, skolu jaunatnes darbinieks, jaunatnes lietu speciālists u.c..
Lai pārbaudītu darba grupas noteikto profesionālās darbības pienākumu un uzdevumu atbilstību un iekļautu profesionālās kvalifikācijas prasībās tikai tos pienākumus un uzdevumus, kuri raksturīgi jaunatnes darbinieka profesionālajai kvalifikācijai, kā nākamais darba grupas uzdevums tiek paredzēta jaunatnes darbinieka pienākumu un uzdevumu pārbaude, veicot anketēšanu starp jaunatnes lietu speciālistiem un jaunatnes darbiniekiem pašvaldībās un nevalstiskajās organizācijās. Šajā posmā ir svarīgi lai savu viedokli par pašreizējiem rezultātiem sniedz pēc iespējas plašāks jaunatnes jomas darbinieku skaits, kas savus darba ikdienas uzdevumus veic dažādā vidē.
Drīzumā informēsim arī par iespēju praktiski iesaistīties noteikto profesionālās darbības pienākumu un uzdevumu atbilstības noteikšanā.
Foto: unsplash.com