Apstiprināts valdības rīcības plāns
4. aprīlī, Ministru kabinets apstiprināja Krišjāņa Kariņa otrās vadītās valdības rīcības plānu, kas ietver konkrētus pasākumus un sasniedzamos rezultātus piecās šīs valdības darbības prioritātēs – drošībā un ārpolitikā, izglītībā, enerģētikā, klimata un vides jomā; konkurētspējā un dzīves kvalitātes jomā.
Plānotās aktivitātes rīcības plānā atbilst Latvijas Nacionālajā attīstības plānā un citos politikas plānošanas dokumentos jau iekļautajām prioritātēm, mērķiem un uzdevumiem, plānotajiem budžeta izdevumiem un Eiropas Savienības fondu programmām. Izglītības un zinātnes ministrija plāna sagatavošanā gan aicināja jaunatnes organizācijas sniegt priekšlikumus, gan organizēja kopīgu sanāksmi ar sadarbības partneriem un ministri Andu Čakšu. Plānā paredzētas 328 apņemšanām paredzot kopumā īstenot 870 pasākumus.
Jaunatnes politikā iekļauti pasākumi šādās jomās - Izglītība: Izglītība un pārvaldība un Sports, jaunatnes politika un interešu izglītība; Konkurētspēja: Cilvēkkapitāls un nodarbinātība un Digitālās prasmes un iedzīvotājiem ērtāki pakalpojumi.
Jomā Izglītība un pārvaldība izceļams darbības rezultāts:
- Katru gadu īstenoti vismaz 200 "eTwinning" skolu sadarbības projekti, no kuriem vismaz 50 piešķirts "Nacionālais kvalitātes sertifikāts", kas apliecina veiksmīgu projekta integrāciju mācību saturā, IKT rīku izmantošanu, interneta drošības ievērošanu un veiksmīgu skolēnu sadarbību tiešsaistē (pasākuma numurs valdības rīcības plānā 58.4.).
Jomā Sports, jaunatnes politika un interešu izglītība paredzētie pasākumi:
- Nodrošināt visiem jauniešiem iespējas neformāli mācīties un attīstīt savas iniciatīvas, kā arī veicināt brīvā laika lietderīgu izmantošanu, turpinot attīstīt kvalitatīvu un ilgtspējīgu darba ar jaunatni sistēmu:
-
valsts vadlīnijas darbam ar jaunatni pašvaldībās;
-
mērķēts finansējuma piešķīrums pašvaldībām;
-
metodisks atbalsts projekta “Europe Goes Local” ietvaros 21 pašvaldībai;
-
jaunatnes politikas un darba ar jaunatni monitoringa rīks;
-
“Ietekme uz jauniešiem” sadaļas ieviešana pašvaldību saistošo noteikumu paskaidrojuma rakstos un/ vai tiesību aktu projektu sākotnējās ietekmes izvērtēšanas kārtībā (pilotēšana);
-
vismaz 24 % jauniešu piedalās jauniešu centru aktivitātēs.
-
- Pilnveidot darba ar jaunatni veicēju kvalifikācijas normatīvo regulējumu un attīstīt jaunatnes darbinieku un jaunatnes lietu speciālistu profesionalitāti, t.sk. viņu kompetences strādāt ar jauniešiem ar ierobežotām iespējām (jauniešiem ar sociāliem šķēršļiem, kultūru atšķirībām, veselības problēmām u.c. šķēršļiem), veicinot jauniešu pilnvērtīgu un vispusīgu attīstību, iekļaušanos sabiedrībā un dzīves kvalitātes uzlabošanos:
-
vienotas prasības jaunatnes darbinieku un jaunatnes lietu speciālistu kompetencēm, atjaunojot profesiju amatu aprakstus un iekļaujot amatus profesiju klasifikatorā;
-
izstrādāta profesionālās izglītības programma darba ar jaunatni veicējiem;
-
atzīta tālākizglītības sertifikātu sistēma darba ar jaunatni veicējiem;
-
ik gadu 48 jaunatnes darbiniekiem padziļinātas zināšanas un prasmes jauniešu ar ierobežotām iespējām iekļaušanai sabiedrībā;
-
pieaudzis pašvaldību īpatsvars, kurās projektos un aktivitātēs tiek iesaistīti jaunieši ar ierobežotām iespējām.
-
- Nodrošināt jauniešiem plašākas un aktīvākas līdzdalības iespējas, attīstot jauniešos pilsonisko kompetenci un demokrātisko vērtību cieņu, sekmējot jauniešu iesaisti nacionāla, reģionāla un vietēja mēroga jaunatnes organizācijās:
-
palielināts atbalsts nacionāla mēroga jaunatnes organizācijām;
-
vienkāršota izmaksu metodika nacionālā mēroga jaunatnes organizāciju projektos piešķirtajam finansējumam;
-
palielināts atbalsts reģionālo un vietēja mēroga jaunatnes organizācijām;
-
pieaug jauniešu īpatsvars, kuri augsti novērtē savas iespējas ietekmēt lēmumu pieņemšanu pašvaldībās.
-
- Radīt plašākas iespējas jauniešiem ārpus formālās izglītības apgūt patstāvīgai dzīvei un darba tirgum nepieciešamās kompetences, nodrošinot neformālās izglītības rezultātu atzīšanu un neformālās izglītības pieejamību:
-
izvērtēta neformālās izglītības piedāvājuma atbilstība jauniešu vajadzībām un interesēm valstī;
-
mehānisms neformālās izglītības rezultātā iegūto prasmju un iemaņu novērtēšanai un atzīšanai darbā ar jaunatni;
-
vismaz 50% jauniešu augsti novērtē iespējas pilnveidot savu personību, zināšanas un prasmes savas dzīvesvietas tuvumā.
-
Jomā Cilvēkkapitāls un nodarbinātība paredzēts sniegt atbalstu katru gadu 450 jauniešiem, kas nav iesaistīti ne izglītībā, ne mācībās, ne nodarbinātībā (NEET situācijā esošie jaunieši), attīstot viņu prasmes un veicinot viņu iesaisti izglītībā, mācībās un nodarbinātībā, sniedzot atbalstu.
Jomā Digitālās prasmes un iedzīvotājiem ērtāki pakalpojumi paredzētie pasākumi:
- Izveidot digitālā darba ar jaunatni sistēmu pašvaldībās, īstenojot atbalsta projektu Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 2. komponentes “Digitālā transformācija” 2.3. reformu un investīciju virziena “Digitālās prasmes” 2.3.2.1.i. investīcijas „Digitālās prasmes iedzīvotājiem t.sk. jauniešiem” īstenošanu” ietvaros:
- 300 darba ar jaunatni veicēji pilnveidojuši kompetences, kas ir nepieciešamas efektīvai digitālā darba ar jaunatni veikšanai;
- 43 pašvaldībās, izvērtējot iespējas sadarboties ar NVO, sagatavots plāns digitālā darba ar jaunatni sistēmas attīstībai jauniešu digitālo un citu prasmju attīstībai, līdzdalības veicināšanai un iesaistei aktivitātēs u.c,
- 43 pašvaldībās sadarbībā ar JSPA īstenotas aktivitātes jauniešu digitālo prasmju un digitālā darba ar jaunatni sistēmas attīstībai, un tādējādi:
- 90% pašvaldībās jauniešiem uzlabota vispārējā digitālā kompetence;
- 80% pašvaldībās jauniešiem paaugstinātas kritiskās domāšanas un digitālā satura izvērtēšanas prasmes;
- 70% pašvaldībās jauniešiem uzlabotas informācijas lietošanas un apstrādes prasmes digitālajā vidē;
- 70% pašvaldībās jauniešiem uzlabotas komunikācijas un kvalitatīva satura veidošanas un publicēšanas prasmes digitālajā vidē.
Līdzatbildīgas institūcijas plāna mērķu sasniegšānā - Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra, Valsts izglītības satura centrs, Labklājības ministrija, Sabiedrības integrācijas fonds, pašvaldības un nevalstiskās organizācijas.
Ar Valdības rīcības plānu var iepazīties Tiesību aktu projektu portālā.