Apstiprināts grooming termins un definīcija - Ievilināšana

Jautājumos par vardarbības veidiem un to atpazīšanu īpaši svarīga ir precīza terminoloģija, kas nodrošina efektīvu komunikāciju un vienotu izpratni starp iesaistītajām pusēm. Angliskais termins grūmings arvien biežāk tiek izmantots dažādās jomās, tostarp tiesību aizsardzībā, psiholoģijā, sociālajā darbā un plašsaziņas līdzekļos, taču tā nozīme latviešu valodā bieži tiek interpretēta atšķirīgi. Tāpēc sadarbībā ar jomas ekspertiem un citām vardarbības jautājumos iesaistītajām institūcijām un organizācijām esam izvirzījuši šādu grooming termina atveidojumu un definīciju -
|
Termins ievilināšana tika izraudzīts, konsultējoties ar jomas ekspertiem gan no nevalstiskā, gan valsts sektora. Tas ar ieteikuma raksturu tika apstiprināts Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisijas sēdē 18.02.2025. Termina galējai apstiprināšanai nepieciešama tā iedzīvināšana praksē, tamdēļ aicinām to aktīvi izmantot ikdienas darbā un komunikācijā par vardarbības jautājumiem un ar tiem saistīto problemātiku.
Lai veicinātu nozares speciālistu un sabiedrības izpratni par ievilināšanu, tās riskiem, sekām un pieaugušā lomu vardarbības risku mazināšanā, Labklājības ministrija ir izstrādājusi informatīvu materiālu, kurā var uzzināt par šādām tēmām:
- Ievilināšanas stadijas,
- Pazīmes, ka bērns/jaunietis varētu būt ievilināšanas upuris,
- Kāpēc bērniem/jauniešiem ir grūti kādam pastāstīt par savu pieredzi un lūgt palīdzību,
- Ievilinātāju profils,
- Bērnu un jauniešu ievainojamības aspekti,
- Ievilināšanas ietekme uz bērnu/jaunieti,
- Aculiecinieku loma ievilināšanas gadījumu risināšanā,
- Kā rīkoties,
- Resursi un atbalsts.
Foto: Hajran Pambudi Unsplash