Konkursa “Labākais darbā ar jaunatni 2021” ietvaros Izglītības un zinātnes ministrija aicina balsot par nominācijas “PAŠVALDĪBA JAUNIETIM” pretendentiem: Jūrmalas valstspilsētu un Talsu novadu.
Īpaši aicinām balsot šo pašvaldību jauniešus, kā arī sadarbības partneru jaunatnes jomā, tādā veidā izsakot atzinību par darbu ar jaunatni, kas tiek veikts šajās pašvaldībās.
Balso par “PAŠVALDĪBU JAUNIETIM” līdz 19. decembrim plkst. 23:59!
Pašvaldības pašnovērtējums:
Pašvaldībā tiek nodrošināts aktīvs darbs ar jaunatni un starpinstitūciju iesaiste nodrošina vispusīgu iespēju piedāvājumu dažādām jauniešu auditorijām. Tiek domāts gan par aktīvo jauniešu pilnveidi, gan sociālā riska grupu iesaisti, gan Jaunatnes likumā noteiktā jauniešu vecuma diapazona aptveršanu.
Pašvaldībā ir izstrādāta un tiek īstenota jauniešu līdzdalības sistēma, kas paredz četras galvenās jauniešu līdzdalības formas un iet secīgi viena pēc otras: 1.Individuāli Jūrmalas jaunieši vai neformālas jauniešu grupas, 2.Skolēnu pašpārvalžu Līderu grupa (SP Līderu grupa), 3.Jūrmalas jauniešu dome un 4.Nevalstiskās organizācijas.
Papildus līdzdalībai pilsētas un jauniešu mājas plānošanas procesos JJD sniedza iespējas citiem jauniešiem, organizējot atklāto sēdi ar atskatu uz 2020.gadā paveikto un 2021.gada plāniem, online pasākumu “Virtuālais gaming - Mafija”, “Virtuālais gaming - Word play” , kā arī iniciatīvu projektu “Darīsim KOPĀ” ar pieciem tematiskiem vakariem dejošanā, sportā, ēst gatavošanā, spēlēs un prezentācijās. JIC sniedz mentoringa atbalstu JJD.
Pašvaldība ir radījusi labvēlīgu vidi jauniešu iniciatīvām, par ko liecina aizvien vairāk lielāku vai mazāku jauniešu grupu veidošanās ar iniciatīvām vai jautājumiem, kas šos jauniešus vieno, vai individuālu ideju īstenošana. 2021.gadā pie JIC vērsās jauniešu iniciatīvas grupa par kultūras jautājumiem Jūrmalā, kas sevi dēvē par kultūrtelpas domubiedriem. Jauniešiem bija ideja par kultūrtelpas izveidi Jūrmalā, kā platformu mākslinieciskām izpausmēm. JIC jauniešiem organizēja iespēju tikties ar Domes Attīstības pārvaldi un Kultūras nodaļu, lai prezentētu savu ideju un gūtu tai atbalstu. Domes īpašumu fondā šajā gadā nebija piemērota telpa, ko piešķir šai iniciatīvai, taču kultūras nodaļa šo iniciatīvu iekļāvusi pilsētas attīstības programmā un jauniešu nepieciešamība ir sadzirdēta.
Līdz ar to, ka aptaujā “Jūrmalas jauniešu labsajūta” 162 no 402 jauniešiem atzīmē vajadzību pēc vietas brīvā laika pavadīšanai, jauniešu iepazīstināšanā ar JIC, nodarbībās skolās aizvien vairāk tiek likts uzsvars uz centru kā vietu, kur fiziski atrasties un būt attālināto mācību laikā vai pēc tām, saskaņā ar epidemioloģiskajiem nosacījumiem.
Jaunieši tālāk no galvenā jaunatnes informācijas punkta - JIC tiek sasniegti ar JIC aktīvu digitālo darbu sociālajos tīklos un konsultāciju piedāvājumu e-vidē. Sociālo tīklu sekotāju skaits kopš 2019. gada decembra ir palielinājies par: Facebook 393 vienībām, Instagram 416, kopā - 809 jauni sekotāji divu gadu laikā.
Pašvaldības pašnovērtējums:
Talsu novadā pasākumu plāns jauniešiem tiek veidots sadarbībā ar jauniešu ieteikumiem, līdzdalību ideju īstenošanā, pasākumu procesa organizēšanā, pasākumu vadīšanā un kā nozīmīgs Brīvprātīgā darba resurss.
Viens no nozīmīgākajiem pasākumiem ir “Jauniešu diena” (no 2004. gada), kurā piedalās jauniešu komandas no dažādiem Latvijas novadiem. Šis pasākums no “a līdz z” ir jauniešu ideju un prasmju apliecinājums.
Jaunieši tiek iesaistīti ikgadējās aktivitātes valsts svētku ietvaros – prāta spēles “ES I` GUDRS”, akcija “Pasmaidi Latvijai!”, literārās, muzikālās un vizuāli plastiskās mākslas jaunrades konkurss (rezultāts – valsts 100-gadei veltītā grāmata “Sirds domas Latvijai”).
Jaunatnes darba monitorings – forums gada noslēgumā.
Brīvprātīgā darba gada noslēguma pasākums. Ik gadu jaunieši iesaistās Brīvprātīgā darba veikšanā (jaunais Talsu novada jauniešu Brīvprātīgā darba gads sācies 2021. gada 1. decembrī). Brīvprātīgā darba veicēji gada laikā krāj brīvprātīgajā darbā nostrādātās stundas (uzskaiti veic Brīvprātīgā darba grāmatiņā). Gada beigās par brīvprātīgajā darbā nostrādāto laiku saņem apbalvojumus – Sertifikātus (ja nostrādāts vairāk kā 60 stundas) vai Apliecinājumus.
Konkurss “Labākā jauniešu organizācija”, godinot laureātus.
Metodisko darbu konkurss “Labā prakse manas skolēnu pašpārvaldes/jauniešu organizācijas darbā. Konsultanta un jauniešu kopdarbība ceļā uz mērķu sasniegšanu”, godinot laureātus.
Jauniešu – līderu apmācības “Vasaras akadēmija”
Talsu novada jauniešu iniciatīvu projektu konkurss ar kopējo konkursa finansējumu 4800 EUR (viena projekta īstenošanai atbalsts līdz 600 EUR). Konkursa rezultātā īstenotas jauniešu iniciatīvas vides sakārtošanai, sporta un kultūras aktivitāšu organizēšanai vietējā kopienā.
Pašvaldībā tiek nodrošināts atbalsts jauniešu nodarbinātībai – jauniešu iesaiste NVA pasākumā "Nodarbinātības pasākums vasaras brīvlaikā personām, kuras iegūst izglītību vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs".
Sniegts atbalsts Latvijas skolu jaunatnes Dziesmu un deju svētku sagatavošanas procesam un dalībai svētkos, atbalsts iesaistei projektos "PROTI UN DARI!", “PuMPuRs” , “Sporto visa klase” u.c.
Atbalsts bērnu un jauniešu brīvā laika, interešu un neformālās izglītības pasākumiem.
Jauniešiem tiek piedāvātas dažāda veida neformālās izglītības iespējas, nodrošināti semināri, meistarklases, lekcijas, pieredzes apmaiņas, radoši projekti u.c.